Tu znajdziesz wpisy na tematy takie jak nauka angielskiego, Business English, psychologia uczenia się, motywacji i wiele innych. Jeśli nie chcesz niczego przegapić, zapisz się na newsletter. Miłego czytania!

 

Szukaj
  • Sandra

ZOSTAŃ JĘZYKOWYM PRZEMYTNIKIEM - część 1, czyli jak wykorzystać Facebook do nauki języka

Zaktualizowano: 27 sty 2019


Wiem, brakuje Ci czasu na naukę. Masz kłopot ze znalezieniem 30-40 minut dziennie na powtarzanie nowych zwrotów, a codzienne ćwiczenie formułek gramatycznych przyprawia Cię o drgawki. Biedny Ty! But fear not, my dear student, znajdujesz się w znacznej większości! Ale jednak wielu ludziom udaje się rozwijać umiejętności językowe pomimo braku czasu. Jakim cudem? To proste - SĄ PRZEMYTNIKAMI! Nie muszą poświęcać tyle czasu na naukę, bo uczą się "przy okazji". Niniejsza seria wpisów podpowie Ci jak zostać jednym z nich.


Zastanów się: ile razy w ciągu tygodnia wykonujesz poniższe czynności?


  • przeglądanie Facebooka

  • czytanie artykułów

  • oglądanie, słuchanie lub czytanie wiadomości

  • oglądanie filmów lub seriali

  • oglądanie filmików na YouTube

  • czytanie książek

  • korzystanie z telefonu


Zsumuj czas jaki poświęcasz w ciągu tygodnia na powyższe czynności. Jeśli każdą z nich wykonasz w języku angielskim, Twój kontakt z językiem będzie znacznie większy, a Twoja swoboda wypowiedzi zacznie poprawiać się tak szybko jak bogacą się kolumbijskie kartele narkotykowe.


Pierwsze trzy z wymienionych czynności można ze sobą funkcjonalnie połączyć tak, by z czasu spędzonego w mediach społecznościowych wynieść coś więcej niż plotki i memy. I o tym właśnie dzisiejszy post.


Facebook - językowy skarbiec?


Stary dobry fejsik. Definicja marnowania czasu, prawda? Niekoniecznie. Są co najmniej 5 sprytnych knyfów, żeby zamienić najpopularniejszy portal społecznościowy w potężne narzędzie językowo-przemytnicze.


KNYF #1: zmień język obsługi Facebooka

Nie oszukujmy się, na początku będzie boleśnie, ale szybko się przyzwyczaisz, a fakt, że orientujesz się już w położeniu różnych funkcji na stronie sprawi, że nie będziesz musiał przeszukiwać słowników i intuicyjnie zorientujesz się co znaczą wyrazy opisujące konkretne przyciski na stronie.


Poniżej szybka pikto-instrukcja jak dokonać tego magicznego dzieła:


1. Kliknij tyci trójkącik po prawej stronie niebieskiego paska. Rozwinie się menu, z którego należy wybrać "Ustawienia". Click, click. So far so good.

2. Po lewej stronie znajdziesz panel, na którym znajdziesz zakłądkę "Język". Click.

3. Wybierz język angielski (hiszpański, fiński czy jakiego tam masz fantazję się uczyć). Phew! We did it!

Teraz możesz uczyć się języka korzystając ze swojej dotychczasowej wiedzy o obsłudze fejsbuczka. Pretty neat, right?


KNYF #2: Polub strony udostępniające wartościową treść


Wyszukaj fanpage'e z interesującą treścią dotyczącą Twoich zainteresowań prywatnych lub zawodowych. Mogą to być strony związane z ulubionym sportem (e.g. obstacle running), przepisami kulinarnymi (e.g. vegetarian recipies), rozwojem osobistym (e.g. motivation), hobby (e.g. crocheting), ciekawostkami ze świata nauki (e.g. experimental physics), czy po prostu z nauką języka.


KNYF #3: Namów Facebook, by pokazywał Ci więcej wartościowych materiałów


Polubiłeś już anglojęzyczne strony o interesującej Cię tematyce. Jednak by móc w pełni wykorzystać udostępniane tam treści ważne jest, by portal F wyświetlał je na Twoim news feedzie (czyli Twoich aktualnościach). Oczywiście od czasu do czasu pokażą się tam one domyślnie, jednak by nie omijały nas najciekawsze artykuły warto zmienić ustawienia obserwowania strony tak, by posty przez nią udostępniane wyświetlały się w Twoich aktualnościach w pierwszej kolejności. Jak? Tak:


Kiedy znajdujesz się na danym fanpage'u, na prawo od ikonki "Lubisz to" (ang. "Liked") znajdziesz opcje obserwowania ("Following"). Z rozwiniętego menu wybieramy opcję "Wyświetlaj najpierw" ("See first"). Done! Właśnie ulepszyłeś swój news feed, congrats!

Dlaczego to ważne? W przeciwnym razie, z powodu szalonych algorytmów Facebooka, posty polubionej strony mogą zaginąć w gąszczu filmików z kotełkami, które portal traktuje niestety preferencyjnie. Oczywiście to duże uproszczenie, ale zaufajcie mi, warto to zrobić. Wystarczy kilka kliknięć, a Twoja okołokawkowa wycieczka po niebieskim portalu stanie się dużo produktywniejsza.


Przy okazji: uwaga, PRYWATA! Jeśli chcesz by wpisy z mojego bloga pojawiały się w Twoich aktualnościach, zaznacz opcję "Wyświetlaj najpierw" na moim fanpage'u FB. Uwaga, KONIEC PRYWATY! ;)

Jakie strony warto polubić?


Na pewno samodzielnie znajdziesz całą masę stron, które warto obserwować, ale na wszelki wypadek podzielę się z Tobą kilkoma linkami, które uważam za warte uwagi:


Ciekawostki ze świata nauki:

I fucking love science

ScienceAlert

Science News Magazine

The Scientist


Artykuły o tematyce psychologicznej:

Psychology Today

American Psychological AssociationTED - inspirujące prezentacje o wszechstronnej tematyce, od poprawiania produktywności, przez kreatywne pomysły na rozwiązywanie problemów społecznych, po interesujące spojrzenia na sytuację geo-polityczną na świecie.


Biznes i gospodarka:

The Economist

Harvard Business Review

Forbes


Czasopisma opiniotwórcze:

The New York Times

The Conversation

HuffPost

The Guardian


Wieści ze świata:

BBC News

CNN International


KNYF 4#: Jeśli nie masz wystarczająco czasu - zachowaj treści, by wrócić do nich później


Zatem językowa kontrabanda znalazłą się już bezpiecznie w granicach naszego news feedu. Pozostaje już tylko przejrzeć proponowane materiały i przeczytać najciekawsze pozycje. Ale co jeśli w danej chwili nie możemy przeczytać artykułu, który nas zaciekawił? Warto wtedy skorzystać z opcji "Zapisz post" ("Save link")(2), którą znajdziesz po kliknięciu trzech małych kropeczek (1) po prawej stronie postu. Dziuplą na nasze zapisane linki będzie zakładka "Zapisane" (3) ("Saved") w menu po lewej stronie ekranu.W żadnym razie nie namawiam do odkładania czytania na później, bo prokrastynacja to paskudna zaraza! Jednak dzięki tej funkcji możemy przejrzeć szybko fejsbukowe propozycje stojąc w kolejce w warzywniaku lub czekając na kawę - a dokończyć lekturę w dogodnym dla nas czasie.


KNYF 5#: Dołącz do grup tematycznych.


Z pewnością zdajecie sobie sprawę z tego, że na fejsbuku znaleźć można znaczną ilość grup poświęconych konkretnym zainteresowaniom, dążęniom, grupom zawodowym i oraz różnego rodzaju grupy wsparcia. Dołącz do tych, które dyskutują o sprawach Ci bliskich, w języku, którego się uczysz. Początkowo pewnie ograniczysz się do czytania postów innych członków, z czasem jednak, otrzaskawszy się nieco z niezbędnym w danej tematyce słownictwem, zechcesz na pewno zabrać głos w niektórych wątkach dyskusji.


Spędzamy obecnie tak wiele czasu w mediach społecznościowych, że naprawdę szkoda byłoby wykorzystywać je jedynie w celach rozrywkowych. Dzięki powyższym zabiegom nie tylko poszerzysz horyzonty, ale też znacznie zintensyfikujesz swój kontakt z językiem i zwiększysz swoje szanse na poszerzenie słownictwa i zinternalizowanie nauczonej gramatyki. Życzę powodzenia w przemycie. :)


PS "Co to, do jasnej, jest KNYF!?" pytasz? Być może domyśliłeś się z kontekstu, ale dla porządku wyjaśnię, że jest to poznański regionalizm oznaczający "przemyślne posunięcie" lub "sposób, podstęp". Czytanie poszerza słownictwo, a w końcu nie samym angielskim człowiek żyje!


Sandra


235 wyświetlenia1 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie