Tu znajdziesz wpisy na tematy takie jak nauka angielskiego, Business English, psychologia uczenia się, motywacji i wiele innych. Jeśli nie chcesz niczego przegapić, zapisz się na newsletter. Miłego czytania!

 

Szukaj
  • Sandra

ZOSTAŃ JĘZYKOWYM PRZEMYTNIKIEM - część 1, czyli jak wykorzystać Facebook do nauki języka

Zaktualizowano: 27 sty 2019


Wiem, brakuje Ci czasu na naukę. Masz kłopot ze znalezieniem 30-40 minut dziennie na powtarzanie nowych zwrotów, a codzienne ćwiczenie formułek gramatycznych przyprawia Cię o drgawki. Biedny Ty! But fear not, my dear student, znajdujesz się w znacznej większości! Ale jednak wielu ludziom udaje się rozwijać umiejętności językowe pomimo braku czasu. Jakim cudem? To proste - SĄ PRZEMYTNIKAMI! Nie muszą poświęcać tyle czasu na naukę, bo uczą się "przy okazji". Niniejsza seria wpisów podpowie Ci jak zostać jednym z nich.


Zastanów się: ile razy w ciągu tygodnia wykonujesz poniższe czynności?


  • przeglądanie Facebooka

  • czytanie artykułów

  • oglądanie, słuchanie lub czytanie wiadomości

  • oglądanie filmów lub seriali

  • oglądanie filmików na YouTube

  • czytanie książek

  • korzystanie z telefonu


Zsumuj czas jaki poświęcasz w ciągu tygodnia na powyższe czynności. Jeśli każdą z nich wykonasz w języku angielskim, Twój kontakt z językiem będzie znacznie większy, a Twoja swoboda wypowiedzi zacznie poprawiać się tak szybko jak bogacą się kolumbijskie kartele narkotykowe.


Pierwsze trzy z wymienionych czynności można ze sobą funkcjonalnie połączyć tak, by z czasu spędzonego w mediach społecznościowych wynieść coś więcej niż plotki i memy. I o tym właśnie dzisiejszy post.


Facebook - językowy skarbiec?


Stary dobry fejsik. Definicja marnowania czasu, prawda? Niekoniecznie. Są co najmniej 5 sprytnych knyfów, żeby zamienić najpopularniejszy portal społecznościowy w potężne narzędzie językowo-przemytnicze.


KNYF #1: zmień język obsługi Facebooka

Nie oszukujmy się, na początku będzie boleśnie, ale szybko się przyzwyczaisz, a fakt, że orientujesz się już w położeniu różnych funkcji na stronie sprawi, że nie będziesz musiał przeszukiwać słowników i intuicyjnie zorientujesz się co znaczą wyrazy opisujące konkretne przyciski na stronie.


Poniżej szybka pikto-instrukcja jak dokonać tego magicznego dzieła:


1. Kliknij tyci trójkącik po prawej stronie niebieskiego paska. Rozwinie się menu, z którego należy wybrać "Ustawienia". Click, click. So far so good.

2. Po lewej stronie znajdziesz panel, na którym znajdziesz zakłądkę "Język". Click.